Close Up brengt de mooiste verhalen uit de kunstwereld tot leven. Lees hier meer over de komende afleveringen.
Binnenkort te zien
Architect Emilio Ambasz – Meer groen, minder grijs
In het werk van architect Emilio Ambasz staat de relatie tussen mens en natuur centraal. Hij ziet bouwen als een ingreep in het landschap en probeert die impact te compenseren door natuur een volwaardige plek te geven in zijn ontwerpen.
Tegelijkertijd erkent hij de noodzaak om te blijven bouwen in een groeiende wereld. Deze documentaire laat zijn visie zien aan de hand van bijzondere projecten, waaronder het opvallende La Casa de Retiro Espiritual in Sevilla.
Close Up: 'Architect Emilio Ambasz – Meer groen, minder grijs' zie je maandag 6 april 2026 om 22.40 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Hokusai – Impressies van de rijzende zon
De Japanse kunstenaar Katsushika Hokusai, bekend van de iconische prent De Grote Golf, ontwikkelde in het levendige Edo - het huidige Tokio - een geheel eigen stijl. Met zijn kleurrijke ukiyo-e werken wist hij niet alleen zijn tijdgenoten te verrassen, maar bereikte hij in de 19e eeuw ook Europa, waar zijn kunst veel indruk maakte.
Kunstenaars als Monet en Van Gogh lieten zich door hem inspireren. Deze documentaire laat zien hoe Hokusai met zijn vernieuwende kijk op compositie en perspectief een blijvende invloed had op de westerse kunst.
Close Up: 'Hokusai – Impressies van de rijzende zon' zie je maandag 4 mei 2026 om 22.40 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Jean-Paul Goude – Buiten het kader
Jean-Paul Goude is fotograaf, illustrator en een vernieuwende kracht binnen de beeldcultuur. Met zijn uitgesproken stijl gaf hij een eigen draai aan mode, reclame en popcultuur. In deze documentaire blikt hij terug op zijn bekendste werk en samenwerkingen, waaronder die met Grace Jones en Chanel. Tegelijkertijd wordt gekeken naar de betekenis van zijn beelden, toen en nu.
Close Up: 'Jean-Paul Goude – Buiten het kader' zie je maandag 11 mei 2026 om 22.40 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Ai Weiwei – Opera Turandot
Kunstenaar Ai Weiwei waagt zich voor het eerst aan opera en neemt in Rome de regie van Puccini’s Turandot op zich. Hij geeft het klassieke werk een eigentijdse lading, met verwijzingen naar actuele thema’s als oorlog, migratie en pandemieën.
Terwijl de voorstelling vorm krijgt, volgt de documentaire ook zijn persoonlijke verhaal als kunstenaar en criticus van machtsstructuren. Een indringend portret van iemand die kunst inzet om de wereld om hem heen te bevragen.
Close Up: 'Ai Weiwei – Opera Turandot' zie je maandag 18 mei 2026 om 22.40 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Kho Liang Ie – Ontwerper van zijn tijd
Het werk van ontwerper en interieurarchitect Kho Liang Ie is nog altijd zichtbaar in het dagelijks leven. Zijn meubels voor Artifort en zijn ontwerpen voor onder meer Schiphol laten een heldere, minimalistische stijl zien die tegelijk warmte uitstraalt.
Van de jaren vijftig tot zijn overlijden in 1975 speelde hij een belangrijke rol in de samenwerking tussen ontwerpers en industrie. In deze documentaire onderzoekt zijn zoon Eng Bo de blijvende invloed van zijn vader en de betekenis van zijn werk voor het design van nu.
Close Up: 'Kho Liang Ie – Ontwerper van zijn tijd' zie je maandag 15 juni 2026 om 22.40 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Vorige afleveringen
Kunstenaar Bîstyek – Mijn stap naar buiten
De Koerdische kunstenaar Bîstyek moest Syrië verlaten en bouwde in Canada een nieuw bestaan op, met vooral zijn herinneringen als houvast. Zonder opleiding leerde hij zichzelf schilderen en ontwikkelde hij een krachtige, expressieve stijl die vaak wordt vergeleken met die van Basquiat.
In deze documentaire staat zijn persoonlijke verhaal centraal, terwijl hij werkt aan een kunstwerk dat teruggrijpt op de kleine ruimte waarin hij met zijn familie leefde. Bîstyek gebruikt zijn kunst om zijn verleden te verwerken en zichzelf opnieuw te definiëren, los van het label 'vluchteling' dat hem vaak wordt opgelegd.
Close Up: 'Kunstenaar Bîstyek – Mijn stap naar buiten' zie je maandag 23 maart 2026 om 22.45 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Robert Rauschenberg – Alles is kunst
Voor kunstenaar Robert Rauschenberg bestond er geen scheiding tussen kunst en het dagelijks leven. Met die overtuiging brak hij radicaal met bestaande regels en vervaagde hij de grenzen tussen museale kunst en populaire cultuur. Hij werkte moeiteloos in uiteenlopende disciplines, van schilder- en beeldhouwkunst tot fotografie en performance.
In deze documentaire, gemaakt ter gelegenheid van wat zijn honderdste geboortedag zou zijn geweest, wordt aan de hand van experts en bijzonder archiefmateriaal gekeken naar de invloed en actualiteit van Rauschenbergs werk.
Close Up: 'Robert Rauschenberg – Alles is kunst' zie je maandag 2 maart 2026 om 22.40 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Zet ’m op, Isabella!
Isabella Ducrot is op 94-jarige leeftijd niet meer weg te denken uit de internationale kunstwereld. Pas later in haar leven koos zij voor het kunstenaarschap, maar inmiddels tonen galeries wereldwijd haar werk.
Met verf, textiel en papier maakt zij speelse en gelaagde collages. Deze documentaire laat niet alleen haar artistieke ontwikkeling zien, maar schetst ook het portret van een vrouw die een bewogen eeuw meemaakte en bewijst dat het nooit te laat is om een nieuw pad in te slaan.
Close Up: 'Zet ’m op, Isabella!' zie je maandag 16 februari 2026 om 22.45 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Liefdesbrief aan Léopold
Het werk van de Canadese kunstenaar en keramist Léopold Foulem valt op door kleur, humor en lef. Hij combineert uiteenlopende stijlen en vormen en daagt daarmee de grenzen tussen kunst en kitsch uit.
In deze persoonlijke documentaire ontstaat een warm en nabij portret van een eigenzinnige maker. Liefdesbrief aan Léopold is een liefdevolle hommage aan een kunstenaar die zich niets aantrekt van gewoontes en zijn eigen weg volgt.
Close Up: Liefdesbrief aan Léopold zie je maandag 19 januari 2026 om 22.45 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Kandinsky - De kleur van muziek
De schilder Wassily Kandinsky deed een bijzondere ervaring op toen hij muziek hoorde die hij niet alleen hoorde, maar ook in kleuren voor zich zag. Deze intense beleving, tijdens een opera van Wagner, bleek een keerpunt in zijn kunstenaarschap. Het bracht hem op het pad van de abstracte kunst, waarin kleur en emotie centraal staan.
Deze documentaire neemt de kijker mee in Kandinsky’s denkwereld en laat zien hoe muziek een blijvende bron van inspiratie werd voor zijn vernieuwende werk.
Close Up: Kandinsky - De kleur van muziek zie je maandag 12 januari 2026 om 22.40 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Happy Clothes
Patricia Field is een invloedrijke Amerikaanse fashion styliste die bekend werd door haar werk voor populaire series als Sex and the City en Emily in Paris. Met haar opvallende stijl drukte zij een duidelijk stempel op de manier waarop mode op televisie wordt verteld.
Haar werk werd bekroond met een Emmy Award en gedragen door acteurs, artiesten en creatieven over de hele wereld. In deze documentaire draait het om haar liefde voor kleur en expressie. Voor Field is kleding meer dan mode alleen: met haar kleurrijke ontwerpen wil zij het leven vrolijker en persoonlijker maken.
Close Up: Happy Clothes zie je maandag 5 januari 2026 om 22.40 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
De onvermoeibare actrice Shirley MacLaine
Met haar unieke mix van charme, humor en diepgang veroverde Shirley MacLaine decennialang het witte doek. Ze brak door als een frisse, jongensachtige ster met sensuele flair en bleef ook op latere leeftijd complexe, gelaagde rollen spelen.
In De onvermoeibare Shirley MacLaine wordt haar rijke carrière belicht – van haar eerste stappen in Hollywood tot haar recente optredens. Op 91-jarige leeftijd bewijst ze nog steeds dat haar energie en passie onuitputtelijk zijn.
Close Up: De onvermoeibare actrice Shirley MacLaine zie je dinsdag 30 december 2025 om 22.40 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.
Het Sadeck effect
Hij wordt wel de Leonardo da Vinci van de dans genoemd. Choreograaf Sadeck Berrabah tovert met geometrie alsof het magie is.
Wat begon bij een dakloze jonge hiphopper met een passie voor tekenen en wiskunde, groeide uit tot een internationaal gevierde kunstenaar die werkt met de grootste sterren.
Het effect van Sadeck verkent zijn onstuitbare drang naar perfectie en de schaduwzijde daarvan.
Close Up: Het Sadeck effect zie je dinsdag 2 december 2025 om 22.40 uur bij AVROTROS op NPO 2. Daarna is het te zien op NPO Start.