Interactieve tentoostellingen
Nu te Zien!Nu te Zien!
Nu te Zien!Nu te Zien!

4 x tentoonstellingen waar je meer kan doen dan alleen kijken

Kunst is meer dan alleen kijken. Je kunt het horen, voelen en ruiken.

Hieronder vind je vier tentoonstellingen die je uitnodigen om kunst op een unieke manier te ervaren.

  1. Nu te Zien!
  2. Kunst
  3. Nu te Zien! extra
AVROTROS

Tentoonstelling: Zien en Geloven. Zintuiglijke ervaring in de late middeleeuwen in Rijksmuseum Twenthe

Kunst om naar te kijken

De meeste mensen denken bij kunst aan schilderijen of beelden. Die zie je met je ogen. Kleuren, vormen en licht kunnen je iets laten voelen. Een vrolijk schilderij met felle kleuren kan je blij maken. Een donker schilderij met licht en schaduw, kan je aan het denken zetten. Wat je ziet, roept een gevoel op. 

Een mooi voorbeeld is de tentoonstelling ‘Zien en Geloven. Zintuiglijke ervaring in de late middeleeuwen’ in Rijksmuseum Twenthe. Je kunt hier niet alleen kijken, maar ook luisteren, voelen en ruiken. Deze tentoonstelling loopt tot en met 4 mei 2025.

AVROTROS

Ana Oosting, Changing the Gaussian Curvature II, 2022, Collectie: Singer Museum Laren, foto: Pieter Kers op Art Rotterdam

Kunst om te horen

Muziek is ook kunst. Een rustig liedje kan je ontspannen. Snelle muziek geeft je energie. Sommige kunstwerken combineren beeld en geluid, zoals videokunst of installaties. Dan worden je ogen en oren geprikkeld. 

Een voorbeeld is de tentoonstelling ‘Breaking Waves’ in het Museum Beelden aan Zee. Hier zie je bewegende zeewezens die reageren op ritmes, als een soort dansend kunstwerk. Te zien tot en met 9 juni 2025.

AVROTROS

Tentoonstelling: Dwarsverbanden, Van Abbemuseum, foto: Almicheal Fraay

Kunst die je kunt aanraken

Soms mag je kunst ook aanraken. Dat noem je 'tactiele kunst'. Je voelt dan de structuur: is het glad, ruw, zacht of hard? Door te voelen, beleef je kunst op een andere manier dan alleen met je ogen. 

De tentoonstelling ‘Dwarsverbanden’ in het Van Abbemuseum is hier een goed voorbeeld van. Hier ervaar je kunst met meerdere zintuigen tegelijk. Deze tentoonstelling loopt van 29 april 2025 tot en met 1 juni 2026.

AVROTROS

Installation view of Haegue Yang: Leap Year. Sonic Dress Vehicle - Hulky Head, 2018. Foto: Mark Blower

Kunst met geur

In sommige musea worden geuren gebruikt ter versterking van het kunstwerk. Denk aan een schilderij van een fabriek waar je ook rook kunt ruiken. Geuren kunnen herinneringen oproepen of een bepaald gevoel geven. 

De tentoonstelling ‘Leap Year’ in de Kunsthal is hier een mooi voorbeeld van. De kunstenaar speelt met licht, geluid, geur en beweging om emoties en herinneringen op te roepen. Deze tentoonstelling loopt tot en met 31 augustus 2025.

Nu te Zien!

Hoe ruikt wierook? Hoe voelt het perkament aan onder je vingers? In het tv-programma Nu te Zien! bezoekt Marc de Beyer, directeur van Teylers Museum, de tentoonstelling ‘Zien en Geloven. Zintuiglijke ervaring in de late middeleeuwen’ en gebruikt al zijn zintuigen om de kunst in zijn geheel te ervaren.

AVROTROS

    Uitzending 2 april 2025

    Tentoonstelling: Zien en geloven. Zintuiglijke ervaring in de late middeleeuwen

Terugkijken op NPO Start
MeerMeer
Loading
AndersAnders
Loading